محصولات روز

 

ویندوز 7 (یک کلیک نصب) 2012

ساعت النگویی ROMANCE نماد عشق

لیزر انگشتی BEAMS

ساعت ال ای دی مدل بارکدی

تیشرت لاعری مردانه

ساعت CK با بند حصیری

گیرنده دیجیتال تلویزیون

گن لاغری اسلیم لیفت

پودر حجم دهنده موی سر مورست - Morast

مجـموعه نرم افـزاری انــدروید 2012


عیدک دید در شب

 

عینک پلیس

 

منوی اصلی
وبـــــــــــــــــــــــگذر
لینک دوستان
نویسندگان
محصولات فروشگاه
لینک دونی
 
محصولات روز

عینك افتابی mp3

امروز :

وابسته به سایت www.FunShad.com

آخرین به روز رسانی:

جستجو :

طراح قالب
دسته بندی مطالب
آخرین مطالب
ایده های بسیار جالب برای سبزه سفره هفت سین ( 2 )

ایده های بسیار جالب برای سبزه سفره هفت سین ( 1 )

دانلود تقویم سال ۹۱ برای دسکتاپ کامپیوتر

دانلود تقویم سال ۹۱ برای پس زمینه رایانه

دانلود تقویم سال ۹۱

امیرجعفری و ریما رامین فر در سریال نورروزی «چک برگشتی»/ عکس

شیرینی گردویی : شیرینی بسیار خوشمزه و راحتیه ....

روش تهیه سبزه برای هفت سین

چند عکس از سریال نوروزی «فراموشی» برای شبکه تهران

حضور اکبر عبدی و مجید صالحی در سریال نوروزی شبکه یک!

یک ایده جالب برای سفره ۷ سین

طرز سبز کردن عدس و مراحل رشد آن

توت بادامی: یه شیرینی خوشگل و خوشمزه برای عید

طالع بینی سال ۹۱،سال اژدها

منتخبی از سفره های هفت سین ایرانیان عزیز در سال 90 (4)

با این 10 پیشنهاد ساده دکوراسیون خانه خود را تغییر دهید.

با چند پیشنهاد ساده خانه تان را مرتب کنید

«سایه سلطان» سریال نوروزی امسال شد

منتخبی از سفره های هفت سین ایرانیان عزیز در سال 90 (3)

جشن آب‌پاشان؛ از مراسم باستانی ویژه نوروز

منتخبی از سفره های هفت سین ایرانیان عزیز در سال 90 (2)

منتخبی از سفره های هفت سین ایرانیان عزیز در سال 90 (1)

رنگ سال چیست و چرا؟

جواد عزتی و یوسف تیموری در سریال نوروزی شبکه سوم سیما+عکس

لحظه تحویل سال نوروز 91

در سال ۱۳۹۰ بر شما چه خواهد گذشت؟

با فلسفه "سیزده بدر" آشنا شویم

اس ام اس های جدید ویژه سیزده بدر 91

اس ام اس های جدید ویژه سیزده بدر 91

اس ام اس های ویژه تبریک عید نوروز 1391 (سری پانزدهم)


لیست کامل مطالب ارسال شده
آمار و اطلاعات

امروز :
دیروز :
این ماه :
ماه قبل :
کل :
تعداد نویسندگان :
تعداد صفحات : 0

تعداد کل پست ها :

عضویت در سایت

برای عضویت در خبرنامه و در سایت آدرس ایمیل خود را در زیر وارد کنید و بر روی شکل کلیک کنید تا عضویت شما تایید شود و سپس به ایمیل باکس خود رفته و روی لینک تایید ایمیل که به صورت یه ایمیل برای شما فرستاده شده است کلیک کنید تا عضویت شما فعال شود توجه داشته باشید که 2 نوع عضویت وجود دارد عضویت در گروه یاهو و عضویت در گروه گوگل یکی در یکی و یا در هر دو گروه عضو شوید :

Subscribe to fun shad  
ابر برچسبها
نظرسنجی
 

 
میتُخت (اسطوره) بابا نوروز (عمو نوروز) و خواجه پیروز (حاجی فیروز)

 

 

میتُخت (اسطوره) بابا نوروز (عمو نوروز) و خواجه پیروز (حاجی فیروز)

سایت ویژه نوروز |rooze9.com


 یاد‌آوری: این نوشتار به پارسی سَره (خالص، Pure) نوشته شده است و واژگان درون كمانك‌ها (پرانتزها) واژگان بیگانه هستند و واژگان درون ابروها {آكولاد‌ها} برای روشنگری آمده است.

میتُخت (اسطوره، Myth) بابا نوروز (عمو نوروز) و خواجه پیروز (حاجی فیروز)، کهن و ریشه در فرهنگ چندین هزار ساله‌ی ایران و سومر دارد.

داستان بابا نوروز (عمو نوروز):

داستان بابا نوروز، داستان شیدایی است. او چشم به راه زنی است و زن هم چشم به راه او، آنان می خواهند با هم پیمان وَد (ازدواج، Wed) ببندند. این داستان همانند داستان وَد ایزد بانو و شاه است و با هم پیوند دارد.

زن بی نام نماد سال است و دلداده‌ی بابا نوروز است و در برابر آن ایزد بانو هم دلداده‌ی پادشاه است. بابا نوروز نماد كسی است كه فزونی {بهار و باروری} می‌دهد و در برابر آن پادشاه از دیر باز همیشه نماد فزونی در كشور بوده است. زن دلداده‌ی بابا نوروز است و او را برمی‌گزیند و در برابر ایزد بانو هم دلداده‌ی پادشاه است و او را  بر می‌گزیند.

دیدار زن و بابا نوروز هرگز رخ نمی‌دهد. زیرا هنگامی كه بابا نوروز می‌آید، زن بیدار نیست، چون او آن چنان خانه را روفته و كار كرده كه از خستگی خوابش برده است. زن خانه دار است و مرد رهنورد، و این نورد همیشه دنباله دارد.

داستان خواجه پیروز (حاجی فیروز):

rooze9.com

 

داستان خواجه پیروز (حاجی فیروز) بسیار گیرا و زیبا است. همه می دانیم که خواجه پیروز پیش در آمد جشن نوروز است ولی به نادرست بسیار پیشداوری درباره‌ی او هست كه از روی نا آگاهی از این داستان زیبا است.

شادروان مهرداد بهار میتُخت شناس (استوره شناس)، گمان می‌زند كه سیاهی چهره‌ی خواجه پیروز باید وابسته به بازگشت او از جهان مردگان باشد.

دکتر کتایون مزداپور استاد زبان‌های باستانی و میتُخت شناس می‌گوید: "زنده یاد دکتر مهرداد بهار سال‌ها پیش گمان زده بود که سیاهی چهره‌ی خواجه پیروز وابسته به بازگشت او از سرزمین مردگان است و به تازگی بانو شیدا جلیل وند که روی گل نبشته‌های اکدی، "فرود ایشتر به زمین کار می کرد"، به جستار تازه‌ای پی برده که گمان دکتر بهار و پیوند نوروز و خواجه پیروز را نیرومندتر می‌کند.

نوروز جشنی كهن و دست کم از سه یا چهار هزار سال  پیش در ایران برگزار می‌شده و گمان بسیار می‌رود با آیین سپند (مقدس، saint) وَد (ازدواج، Wed) پیوستگی دارد. گمان می شده که ایزد بانوی بزرگ، شاه را برای شاهی برگزیده و با او پیوند زناشویی می ببندند."

دکتر صنعتی زاده این ایزد بانو را "ننه" یا "ننه خاتون" نام داده، كه برابر با سومری آن "نانای" و بابلی آن "ایشتر" و ایرانی آن " آناهیتا" است. تا آنجا که می دانیم او ایزد جنگ، آفرینندگی و باروری است.

دکتر کتایون مزداپور درباره‌ی داستان این پیوند نمادین و میتختی (استوره ای) که بنیادی ترین نماد نوروز است چنین می گوید:

" اینانا یا ایشتر که در میان‌رودان (بین النهرین) است، دلداده‌ی دوموزی یا تموز می شود و او را برای وَد (ازدواج، Wed) برمیگزیند.

تموز یا دوموزی در این داستان نماد شاه است. ایزد بانو یک روز با خواست خود به زیر زمین می رود. چگونگی این خواست را نمی دانیم. شاید خودش ایزد بانوی زیر زمین هم هست. خواهری دارد که شاید خود او باشد که در زیر زمین زندگی می کند. اینانا همه‌ی گوهرهایش را به همراه می برد. او باید از هفت دروازه رد شود تا به زیر زمین برسد. خواهری که فرمانروای زیر زمین است، به او  بسیار رشک می‌برد و به نگهبانان دستور می دهد كه در هر دروازه اندکی از گوهرهای ایزد بانو را بگیرند.

در واپسین اشكوبه (طبقه)، نگهبانان تا گوشت تن ایزد بانو را هم می گیرند و تنها استخوان هایش می ماند. از آن سو روی زمین باروری باز می ایستد. نه درختی سبز می شود، نه گیاهی هست و نه زندگی. هیچ کس نیست که برای پرستشگاه خدایان خون بهایی بدهد و خدایان که به تنگ آمده اند، از این رو اوسكارش (مشاوره، consultation) می كنند و وچیر (وزیر) ایزد بانو را برای چاره جویی فرا می خوانند.
ایزد بانو که پیش از نورد از رخ دادهای ناگوار آگاهی داشته بود، به وچیرش سپارش کرده بود که چه باید بکند.

خدایان با پیشنهاد وچیر همداستانی (موافقت) می کنند، که كسی به جای ایزد بانو به زیر زمین برود تا او بتواند به زمین بازگردد و دوباره باروری آغاز شود. در روی زمین تنها كسی كه برای نبود ایزد بانو سوگواری نمی کرد و از نبود او رنج نمی کشید، دوموزی شوهر او بود.

به همین انگیزه خدایان پیمان می بندند که نیمی از سال را دوموزی و نیمه دیگر را خواهرش که "گشتی نه نه" نام دارد، به زیرزمین بروند تا ایزد بانو به روی زمین بازگردد.

به تن دوموزی جامه‌ی سرخ می پوشانند و به دستش دف، دنبک، ساز و نی لبک می دهند و او را به زیر زمین می فرستند و این گونه كه پیداست این خود خواجه پیروز است. هنگامی كه دوموزی به روی زمین می آید، بهار می شود و آیین نوروز هم آن گونه که پیداست به انگیزه‌ی آمدن اوست. چهره‌ی سیاهش هم وابسته به بازگشت او از جهان مردگان است و شادمانی های نوروز برای بازگشت دوموزی از زیر زمین و آغاز دوباره‌ی باروری در روی زمین است."

جشن نوروز و سال نو ایرانی ( 1390هجری) فرخنده باد!

 

 

http://hamkaran.biz/images/btmodem.gif

 


نوشته : سارا سینایی در تاریخ : دوشنبه 23 اسفند 1389 || نظرات()

راهنمای موتورهای جستجو: بابا نوروز میتُخت اسطوره عمو نوروز و خواجه پیروز حاجی فیروز ایزد بانو داستان خواجه پیروز نوروز جشن نوروز

چای لاغری دکتر سینا


صفحات